Sort by

Gonzales has logged 346 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Curse of Von Dutch: A Brand to Die For

The Curse of Von Dutch: A Brand to Die For

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hackers

Hackers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rudolph's Shiny New Year

Rudolph's Shiny New Year

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nutcracker: The Motion Picture

Nutcracker: The Motion Picture

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lauryn Hill: MTV Unplugged

Lauryn Hill: MTV Unplugged

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gorillaz: Demon Days Live

Gorillaz: Demon Days Live

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frog and Toad Together

Frog and Toad Together

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frog and Toad Are Friends

Frog and Toad Are Friends

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry