Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Adam Sołtys

Adam Sołtys

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Adam
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Adam’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Texas Chainsaw Massacre

    Texas Chainsaw Massacre 2022

    ★★ Watched by Adam Sołtys 19 Apr 2022

    Fede Álvarez wrote a much better chainsaw massacre. Not a Texas one, but still

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos 2021

    ★★ Watched by Adam Sołtys 10 Feb 2022

    Desi Arnez was so dumb. Lucille rhymes with fusille

  • Scream

    Scream 2022

    ★★★★ Watched by Adam Sołtys 14 Jan 2022

    Just like in 1996. Slasher genre found dead in Woodsboro, stabbed multiple times

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog 2021

    ★★★★½ Watched by Adam Sołtys 10 Jan 2022

    W szczeniaku siła

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time 2020

    ★★★½ Watched by Adam Sołtys 01 Oct 2020

    Diabeł cały czas

  • Wiener-Dog

    Wiener-Dog 2016

    ★★★½ Watched by Adam Sołtys 13 Dec 2021

    pies parówczak

  • 100% Wolf

    100% Wolf 2020

    ★★½ Watched by Adam Sołtys 09 Oct 2021 1

    Wilki śmiecie niedomyte po lasach biegające i w doły srające

  • The Emoji Movie

    The Emoji Movie 2017

    ½ Watched by Adam Sołtys 16 Sep 2021

    It says a lot about our society

  • Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw 2021

    ★½ Watched by Adam Sołtys 02 Sep 2021

    The cinematography isn't that bad sometimes

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong 2021

    ★★★½ Watched by Adam Sołtys 30 Aug 2021

    Every monster movie should have a fight scene set in Hong Kong

  • Venom

    Venom 2018

    ★★★ Watched by Adam Sołtys 20 Aug 2021

    Beware of the blob, it creeps
    And leaps and glides and slides
    Across the floor
    Right through the door
    And all around the wall
    A splotch, a blotch
    Be careful of the blob

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad 2021

    ★★★★ Watched by Adam Sołtys 06 Aug 2021

    The prodigy of superhero genre

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro