nikai has logged 279 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Am Elizabeth Smart

I Am Elizabeth Smart

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Living Dead Part II

Return of the Living Dead Part II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Edith+Eddie

Edith+Eddie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Presentation

Presentation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pria

Pria

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kiss of Death

Kiss of Death

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Truth or Dare

Truth or Dare

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Searching

Searching

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
09
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
Read the review Edit this entry  
07
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cured

The Cured

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The 3rd Eye

The 3rd Eye

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry