Sort by

Nikhil has logged 59 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
8MM

8MM

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Photograph

Photograph

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Too Old to Die Young

Too Old to Die Young

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Limitless

Limitless

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Faults

Faults

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Raman Raghav 2.0

Raman Raghav 2.0

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Ozhivudivasathe Kali

Ozhivudivasathe Kali

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry