Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maid in Malacañang

Maid in Malacañang

2022
×
½
Read prior review Edit this entry  
09
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Edit this entry  
05
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Broker

Broker

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Purple Hearts

Purple Hearts

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alone/Together

Alone/Together

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just the Way You Are

Just the Way You Are

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
April Snow

April Snow

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
My Love Mix-Up!

My Love Mix-Up!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
Edit this entry  
13
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
My Liberation Notes

My Liberation Notes

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Something in the Rain

Something in the Rain

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Edit this entry  
11
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Edit this entry  
06
Firebird

Firebird

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
Edit this entry  
30
I'm Drunk, I Love You

I'm Drunk, I Love You

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
Edit this entry  
26
Deep

Deep

2021
×
★★
Read the review Edit this entry