Sort by

apple kaye has logged 152 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1973
×
Edit this entry  
16
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
Edit this entry  
02
Lovestruck in the City

Lovestruck in the City

2020
×
Edit this entry  
26
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rise and Rise of Bitcoin

The Rise and Rise of Bitcoin

2014
×
Edit this entry  
12
Dirty Money: The Wagon Wheel

Dirty Money: The Wagon Wheel

2020
×
Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Life: Love on the Line

Life: Love on the Line

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
D.P.

D.P.

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
Edit this entry  
29
Lorna

Lorna

2021
×
Edit this entry  
29
Black Rainbow

Black Rainbow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dandansoy

Dandansoy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Money: Drug Short

Dirty Money: Drug Short

2018
×
Edit this entry  
23
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gameboys: The Movie

Gameboys: The Movie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
Edit this entry  
17
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
Edit this entry  
17
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cheese in the Trap

Cheese in the Trap

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pee Mak

Pee Mak

2013
×
Edit this entry  
09
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
23
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
Edit this entry  
19
Kuwaresma

Kuwaresma

2019
×
Edit this entry  
18
Midnight Runners

Midnight Runners

2017
×
Edit this entry  
17
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
#Alive

#Alive

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Seven Sundays

Seven Sundays

2017
×
Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Home Along da Riles da Movie

Home Along da Riles da Movie

1993
×
Edit this entry  
10
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
Edit this entry  
09
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Edit this entry  
09
Four Sisters and a Wedding

Four Sisters and a Wedding

2013
×
Read prior review Edit this entry  
06
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
Edit this entry