Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pretty Persuasion

Pretty Persuasion

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
Edit this entry  
18
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Best in Show

Best in Show

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Staircase

The Staircase

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Valet

The Valet

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
She's All That

She's All That

1999
×
Edit this entry  
19
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Senior Year

Senior Year

2022
×
Edit this entry  
14
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
Read the review Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Reputation

Bad Reputation

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Kids

Kids

1995
×
Read the review Edit this entry  
08
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry