nikola812 has logged 73 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
Edit this entry  
18
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Edit this entry  
12
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
12
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
Juno

Juno

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
District 9

District 9

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★
Edit this entry  
02
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★½
Edit this entry  
31
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Proof

Proof

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Big Trouble

Big Trouble

2002
×
★★
Edit this entry  
27
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Chaos Theory

Chaos Theory

2008
×
★★
Edit this entry  
26
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Edit this entry  
25
9 Songs

9 Songs

2004
×
½
Edit this entry  
25
Maleficent

Maleficent

2014
×
Edit this entry  
23
The Beach

The Beach

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Yes Man

Yes Man

2008
×
★½
Edit this entry