• Squid Game

    ★★½

  • He's All That

  • Black Widow

    ★★★½

  • The Tomorrow War

    ★★½

  • Luca

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • Death to 2020

    ★★★

  • Burrow

    ★★★

  • The Midnight Sky

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • A Concerto Is a Conversation

    ★★★

  • Two Distant Strangers

    ★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • Hunger Ward

    ★½

  • A Teacher

    ★★½

  • The Life Ahead

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Love and Monsters

    ★★★

  • Over the Moon

    ★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Antebellum

    ★★½

  • The New Mutants

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

  • The Letter Room

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★½

  • The Wrong Missy

    ★½

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Mulan

  • Onward

    ★★★½

  • Colette

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

  • The Present

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Downhill

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Do Not Split

    ★★

  • Yes-People

    ★★

  • Time

    ★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • The Mole Agent

    ★★★★

  • Genius Loci

    ★★½

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • White Eye

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Unbelievable

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★½

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • The Assistant

    ★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • Judy

    ★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Ready or Not

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Dark Phoenix

    ★★★