nikkiwatchesflickis has logged 99 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Eye

White Eye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Time

Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Colette

Colette

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Burrow

Burrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry