RSS feed for Nilkes

Nilkes has logged 176 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★½
Edit this entry  
27
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Tonio

Tonio

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Borgman

Borgman

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Admiral

Admiral

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Brimstone

Brimstone

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Butterflies

Black Butterflies

2011
×
★★★
Edit this entry  
18
I Kill Giants

I Kill Giants

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Regret

Regret

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Riphagen The Untouchable

Riphagen The Untouchable

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mongol: The Rise of Genghis Khan

Mongol: The Rise of Genghis Khan

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Same Kind of Different as Me

Same Kind of Different as Me

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Girl

My Girl

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Clapper

The Clapper

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Space Between Us

The Space Between Us

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry