RSS feed for Nilkes
  • Dumplin'

    Dumplin'

    ★★★★½

    This has so much heart. Love it.

  • The Martian

    The Martian

    ★★★★½

    This really is a feel good space movie, if you ask me.

  • Paddington

    Paddington

    ★★★★★

    This was sweet and funny, and had me crying way too many times.

  • Uncle Buck

    Uncle Buck

    ★★★★½

    John Candy is a hero.

  • Tully

    Tully

    ★★★★

    A few things:
    • Women are amazing; as are their bodies. I knew this before, but this movie just highlighted it again.
    • I think I have a small crush on Mackenzie Davis.
    • Don’t steal bikes. It’s not cool. And you suck if you do steal bikes.

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★

    That score. That cinematography. Damn.

  • Oblivion

    Oblivion

    ★★★½

    Cool dude livin’ the dream: nice penthouse, swimming pool, pretty lady, awesome flying car, man cave tucked away in a beautiful forest, nice vinyl collection... And then, enter the ex who fucks up everything.

  • Carrie Pilby

    Carrie Pilby

    ★★★½

    I have a soft spot for quirky people.

  • Searching

    Searching

    ★★★★½

    Solid movie. I knew I was basically watching a computer screen the whole time, but it didn’t feel like it. Amazing technical achievement on that.

  • The Girl in the Spider's Web

    The Girl in the Spider's Web

    ★★½

    I liked the opening scene, but mostly this was bland.

  • Cloudy with a Chance of Meatballs

    Cloudy with a Chance of Meatballs

    ★★★½

    This must’ve been the inspiration for that food level in Super Mario Odyssey, right?

  • A Simple Favor

    A Simple Favor

    ★★★★

    Honestly, half-way through I had the same feeling I had when I watched Gone Girl. Asking myself who did it, what had happened. I like it when movies make myself ask those questions.

    Also, when Emily didn’t want her picture taken, did anyone else think ‘wow, that Adaline has gotten more bitchy’?