Sort by

nine. has logged 305 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Fish

Big Fish

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry