Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Allied

Allied

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★
Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flight

Flight

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
13
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★½
Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Edit this entry