RSS feed for Ninjacat
  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★½

    Dull,boring,pointless, unfunny, cash grab,artistically compromised, unnecessary, etc .

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★★★

    Its weird how Zack Snyder directed what should be considered the ultimate argument against superheroes almost 10 years ago.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★½

    Well executed and acted and makes you think about the importance of sound in film but still terrible derivative of hundreds of movies ,overtly relying on cheap jump scares and extremely emotionally manipulative ,for all of its flaws don't breath felt more authentic,also everyone should be already dreading the inevitable sequels.

  • Yes, God, Yes

    Yes, God, Yes

    Ah sweet pre internet memories

  • The Cloverfield Paradox

    The Cloverfield Paradox

    ★★½

    Personally i like to imagine the movie the cabin in the woods as the true prequel to the first cloverfield movie.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

    The entire culture that keeps demanding this movies must end shame on all of us.

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    We still have class division in the after life? Other than that is great.

  • Justice League

    Justice League

    ★★★★½

    It's okay at least doesn't drag like civil war.

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

    ½

    Suicide squad you have been redeem.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★

    Disappointing sequel .

  • The Virgin Spring

    The Virgin Spring

    ★★★★★

    Amazing zero words to describe this masterpiece.

  • Personal Shopper

    Personal Shopper

    ★★★★½

    Extremely haunting .