RSS feed for Fred

Fred has logged 35 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Lake of the Dead

Lake of the Dead

1958
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tarzan's Greatest Adventure

Tarzan's Greatest Adventure

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Mad Magician

The Mad Magician

1954
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Rodan

Rodan

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Mysterians

The Mysterians

1957
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sword and the Dragon

The Sword and the Dragon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beginning of the End

Beginning of the End

1957
×
★★★
Edit this entry  
14
The Inauguration of the Pleasure Dome

The Inauguration of the Pleasure Dome

1954
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mole People

The Mole People

1956
×
★★★
Edit this entry  
21
The Trollenberg Terror

The Trollenberg Terror

1958
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
The Black Scorpion

The Black Scorpion

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Donald in Mathmagic Land

Donald in Mathmagic Land

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
It! The Terror from Beyond Space

It! The Terror from Beyond Space

1958
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Ryttare i blått

Ryttare i blått

1959
×
★★★
Edit this entry  
08
Crime in Paradise

Crime in Paradise

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sword and the Dragon

The Sword and the Dragon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lady in Black

The Lady in Black

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hidden in the Fog

Hidden in the Fog

1953
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Trollenberg Terror

The Trollenberg Terror

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
It! The Terror from Beyond Space

It! The Terror from Beyond Space

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Cat Mansion

Black Cat Mansion

1958
×
★★★
Edit this entry  
21
The Deadly Mantis

The Deadly Mantis

1957
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monster on the Campus

Monster on the Campus

1958
×
★★★
Edit this entry  
16
The Screaming Skull

The Screaming Skull

1958
×
★★½
Edit this entry  
21
It! The Terror from Beyond Space

It! The Terror from Beyond Space

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ghost of Kasane

The Ghost of Kasane

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Tarzan İstanbul'da

Tarzan İstanbul'da

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry