RSS feed for Fred

Fred has logged 700 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Hospital Massacre

Hospital Massacre

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Visiting Hours

Visiting Hours

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Howling IV: The Original Nightmare

Howling IV: The Original Nightmare

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Medium

Medium

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Robowar

Robowar

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mausoleum

Mausoleum

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pan Samochodzik i niesamowity dwór

Pan Samochodzik i niesamowity dwór

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Sexmission

Sexmission

1984
×
★★★★
Edit this entry  
05
Savage Dawn

Savage Dawn

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Spookies

Spookies

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Howling V: The Rebirth

Howling V: The Rebirth

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Dial Code Santa Claus

Dial Code Santa Claus

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Link

Link

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Graverobbers

Graverobbers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Barbarians

The Barbarians

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Trapped Alive

Trapped Alive

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Scared Stiff

Scared Stiff

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
Image of the Beast

Image of the Beast

1981
×
★★★
Edit this entry  
29
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Prey

The Prey

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
The Hills Have Eyes Part 2

The Hills Have Eyes Part 2

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Body Count

Body Count

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
The Strangeness

The Strangeness

1985
×
★★★½
Edit this entry  
25
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
King Solomon's Mines

King Solomon's Mines

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
The Devonsville Terror

The Devonsville Terror

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Berserker

Berserker

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Don't Go in the Woods

Don't Go in the Woods

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
The Boogey Man

The Boogey Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mutant War

Mutant War

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Battle for the Lost Planet

Battle for the Lost Planet

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry