RSS feed for Fred

Fred has logged 425 entries for films released in the 1990s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Sliver

Sliver

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Taking of Beverly Hills

The Taking of Beverly Hills

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Thirteenth Floor

The Thirteenth Floor

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Guyver

The Guyver

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
The Sect

The Sect

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Side of The Moon

The Dark Side of The Moon

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Ten Monologues from the Lives of the Serial Killers

Ten Monologues from the Lives of the Serial Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Combat

Combat

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Surviving the Game

Surviving the Game

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Scanners III: The Takeover

Scanners III: The Takeover

1991
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Scanners II: The New Order

Scanners II: The New Order

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Congo

Congo

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Blast

Blast

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fatal Instinct

Fatal Instinct

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Birds II: Land's End

The Birds II: Land's End

1994
×
★★½
Edit this entry  
12
Hired to Kill

Hired to Kill

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
Dreamland: Area 51

Dreamland: Area 51

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
The Unborn II

The Unborn II

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Unborn

The Unborn

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dead Space

Dead Space

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Bigfoot

Bigfoot

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Servants of Twilight

Servants of Twilight

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Universal Soldier: The Return

Universal Soldier: The Return

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
Double Team

Double Team

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
8MM

8MM

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hideaway

Hideaway

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Relic

The Relic

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Species II

Species II

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Species

Species

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★★½
Edit this entry