RSS feed for Fred

Fred has logged 591 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eli Roth's History of Horror

Eli Roth's History of Horror

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Howling V: The Rebirth

Howling V: The Rebirth

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Sodom and Gomorrah

Sodom and Gomorrah

1962
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dial Code Santa Claus

Dial Code Santa Claus

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Night of the Templar

Night of the Templar

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Possessed

The Possessed

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Lucky, the Inscrutable

Lucky, the Inscrutable

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Link

Link

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Mountaineer's Hotel

Dead Mountaineer's Hotel

1979
×
★★★★
Edit this entry  
17
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Skyscraper

Skyscraper

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Anton LaVey - Into the Devil's Den

Anton LaVey - Into the Devil's Den

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Triple Threat

Triple Threat

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Light at the Edge of the World

The Light at the Edge of the World

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Edit this entry  
12
Planet of Storms

Planet of Storms

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stranded

Stranded

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Lake of the Dead

Lake of the Dead

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
The arrival of Wang

The arrival of Wang

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Postmortem

Postmortem

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Fortress

Fortress

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hunted

The Hunted

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Knight Moves

Knight Moves

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hand of Death

Hand of Death

1962
×
★★★
Edit this entry  
09
Graverobbers

Graverobbers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Tarzan's Greatest Adventure

Tarzan's Greatest Adventure

1959
×
★★★
Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Barbarians

The Barbarians

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Trapped Alive

Trapped Alive

1988
×
★★★
Edit this entry