RSS feed for Fred

Fred has logged 394 entries for adventure films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
BloodRayne

BloodRayne

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Legend of Wisely

The Legend of Wisely

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Virus

Virus

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shadow of the Hawk

Shadow of the Hawk

1976
×
★★½
Edit this entry  
25
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
John Carter

John Carter

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Incident at Loch Ness

Incident at Loch Ness

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Red Scorpion

Red Scorpion

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
WIld Beasts

WIld Beasts

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Zoombies 2

Zoombies 2

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Surviving the Game

Surviving the Game

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Congo

Congo

1995
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Land That Time Forgot

The Land That Time Forgot

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Space Amoeba

Space Amoeba

1970
×
★★★
Edit this entry  
21
The Sword and the Dragon

The Sword and the Dragon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Legend of the White Horse

Legend of the White Horse

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
BraveStorm

BraveStorm

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
The Predator

The Predator

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
While She Was Out

While She Was Out

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Legendary: Tomb of the Dragon

Legendary: Tomb of the Dragon

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Leviathan

Leviathan

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
12 Rounds 2: Reloaded

12 Rounds 2: Reloaded

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Mole People

The Mole People

1956
×
★★★
Edit this entry  
01
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dune

Dune

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★★½
Edit this entry  
04
Contamination

Contamination

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Edit this entry