RSS feed for Fred

Fred has logged 589 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Secret Rites

Secret Rites

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Night Skies

Night Skies

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Island

The Island

1980
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sliver

Sliver

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Secret in Their Eyes

Secret in Their Eyes

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Touch

The Touch

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Virus

Virus

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Quatermass

Quatermass

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
No Blade of Grass

No Blade of Grass

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sonny Boy

Sonny Boy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Who Killed Teddy Bear

Who Killed Teddy Bear

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Executive Action

Executive Action

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Maggie

Maggie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Backdraft 2

Backdraft 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ten Monologues from the Lives of the Serial Killers

Ten Monologues from the Lives of the Serial Killers

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Capone

Capone

1975
×
★★★
Edit this entry  
04
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Klansman

The Klansman

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Edit this entry  
21
Air Crew

Air Crew

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightcomers

The Nightcomers

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★
Edit this entry