RSS feed for Fred

Fred has logged 1,070 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Deranged

Deranged

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Transcendence

Transcendence

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Island

The Island

1980
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Night of the Devils

Night of the Devils

1972
×
★★★★
Edit this entry  
13
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Taking of Beverly Hills

The Taking of Beverly Hills

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
BloodRayne

BloodRayne

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Outland

Outland

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spiders

Spiders

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Virus

Virus

1980
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Inseminoid

Inseminoid

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Terror

Terror

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Prey

Prey

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Second Gun

The Second Gun

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stanley Kubrick's Boxes

Stanley Kubrick's Boxes

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Murder in a Blue World

Murder in a Blue World

1973
×
★★★★
Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Sect

The Sect

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Quatermass

Quatermass

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Dark Half

The Dark Half

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death Smiles on a Murderer

Death Smiles on a Murderer

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hanging Woman

The Hanging Woman

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sonny Boy

Sonny Boy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Who Killed Teddy Bear

Who Killed Teddy Bear

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
An Open Secret

An Open Secret

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Executive Action

Executive Action

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lunopolis

Lunopolis

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Edit this entry