Nina has logged 270 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Best Man Holiday

The Best Man Holiday

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Same Time, Next Christmas

Same Time, Next Christmas

2019
×
Edit this entry  
11
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
Edit this entry  
10
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★½
Edit this entry  
10
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
Edit this entry  
06
Opening Night

Opening Night

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High Society

High Society

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Masaan

Masaan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Luck Chuck

Good Luck Chuck

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
17
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
After

After

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blink of an Eye

Blink of an Eye

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
Read the review Edit this entry  
31
Raising Helen

Raising Helen

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Row

The Row

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry