Ray has logged 494 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Underdog

Underdog

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trolls

Trolls

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Paths of the Soul

Paths of the Soul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Houston, We Have a Problem!

Houston, We Have a Problem!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood Sisters

Blood Sisters

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Colliding Dreams

Colliding Dreams

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The BFG

The BFG

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last Man on the Moon

The Last Man on the Moon

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Other Side

The Other Side

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
In My Skin

In My Skin

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Michael Moore in TrumpLand

Michael Moore in TrumpLand

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Witness

The Witness

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
City of Gold

City of Gold

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

Sky Ladder: The Art of Cai Guo-Qiang

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Beautiful Broken Brain

My Beautiful Broken Brain

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chevalier

Chevalier

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Horse

Dark Horse

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unlocking the Cage

Unlocking the Cage

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trapped

Trapped

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jack of the Red Hearts

Jack of the Red Hearts

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry