Ray has logged 68 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ballet Adagio

Ballet Adagio

1972
×
Read the review Edit this entry  
27
Hospital

Hospital

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Innocence

Innocence

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
High School II

High School II

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wedding Doll

Wedding Doll

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Olympia Part Two: Festival of Beauty

Olympia Part Two: Festival of Beauty

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
LolliLove

LolliLove

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers

The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nuts!

Nuts!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Zero Days

Zero Days

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bang Gang (A Modern Love Story)

Bang Gang (A Modern Love Story)

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
88:88

88:88

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three

Three

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Disorder

Disorder

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fairy

The Fairy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Near Death

Near Death

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Down to the Bone

Down to the Bone

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Piano

The Piano

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kissed

Kissed

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ballet

Ballet

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry