Ray has logged 51 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
Read the review Edit this entry  
03
The Burial of Kojo

The Burial of Kojo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Monster

The Monster

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dark Night

Dark Night

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Champions

The Champions

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Escape Room

Escape Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry