Sort by

Nir has logged 127 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tenet

Tenet

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Accident

The Accident

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Polygraph

Polygraph

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thirsty

Thirsty

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blind Spot

Blind Spot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
One Last Time

One Last Time

2016
×
★★
Edit this entry  
11
ZazaLand

ZazaLand

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Stav

Stav

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry