• Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Dark Waters

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ramy Youssef: Feelings

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★

  • Atlantics

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Fighting with My Family

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Aquaman

    ★★★½

  • Metropolitan Opera Live — Marnie

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • The Hate U Give

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • The Other Side of the Wind

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Christopher Robin

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Ready Player One

    ★★★★

  • Fast Color

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Madeline's Madeline

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • The Tale

    ★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★½

  • The Post

    ★★★★½

  • All the Money in the World

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • Spielberg

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • It

    ★★★★

  • mother!

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Darkest Hour

    ★★

  • First Reformed

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Detroit

    ★★★½

  • The Pulitzer At 100

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • The Beguiled

    ★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Five Came Back

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Song to Song

    ★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★½