Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ramy Youssef: Feelings

Ramy Youssef: Feelings

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Strange Affair of Uncle Harry

The Strange Affair of Uncle Harry

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry