Njabs has logged 378 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Party

The Party

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Donald's Snow Fight

Donald's Snow Fight

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
He Walked by Night

He Walked by Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry