Njabs has logged 38 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Juice

Juice

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cocoon

Cocoon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coffy

Coffy

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted

Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★½
Read the review Edit this entry