Njabs has logged 28 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Signs

Signs

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bespoke Overcoat

The Bespoke Overcoat

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Raven

The Raven

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry