Sort by

Nate has logged 587 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
All Madden

All Madden

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
We Need to Do Something

We Need to Do Something

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shattered

Shattered

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside

Inside

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cursed

Cursed

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Passing

Passing

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Poseidon

Poseidon

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mister America

Mister America

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry