Laia has logged 385 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Second Night

The Second Night

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Summer

Summer

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blood

Blood

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hit 2 Pass

Hit 2 Pass

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Day After

The Day After

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Yumen

Yumen

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hapax Legomena III: Critical Mass

Hapax Legomena III: Critical Mass

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hapax Legomena II: Poetic Justice

Hapax Legomena II: Poetic Justice

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The River

The River

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ciutat morta

Ciutat morta

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tarajal: Desmontando la impunidad en la frontera sur

Tarajal: Desmontando la impunidad en la frontera sur

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Shift

Red Shift

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Brussels Loops

Brussels Loops

1957
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
★★★★
Edit this entry  
03
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Little Stabs at Happiness

Little Stabs at Happiness

1963
×
★★★½
Edit this entry  
30
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Notebook

Notebook

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Smoking

Smoking

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flash Passion

Flash Passion

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unheimlich III: The Mothers

Unheimlich III: The Mothers

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Pièce touchée

Pièce touchée

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Variations on a Cellophane Wrapper

Variations on a Cellophane Wrapper

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
Poppies and Sailboats

Poppies and Sailboats

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Arnulf Rainer

Arnulf Rainer

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pasadena Freeway Stills

Pasadena Freeway Stills

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Colour

American Colour

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Edit this entry