RSS feed for Nikolas

Nikolas has logged 92 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Her: Love in the Modern Age

Her: Love in the Modern Age

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Blue Door

The Blue Door

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Remember

Remember

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Places

Dark Places

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mojave

Mojave

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Captive

The Captive

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Revenge of the Green Dragons

Revenge of the Green Dragons

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Adderall Diaries

The Adderall Diaries

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mohawk

Mohawk

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monsters and Men

Monsters and Men

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wind

The Wind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arizona

Arizona

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
AKA Jane Roe

AKA Jane Roe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Man on the Moon

The Last Man on the Moon

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry