Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Edit this entry  
17
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Edit this entry  
27
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
06
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
04
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
Edit this entry  
26
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Edit this entry  
17
Zola

Zola

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
19
Yesterday

Yesterday

2019
×
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
Edit this entry  
10
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
21
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Edit this entry  
21
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry