Sort by

nat has logged 184 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dulcet

Dulcet

×
Read the review Edit this entry  
24
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Strange Case of Yukio Mishima

The Strange Case of Yukio Mishima

1985
×
Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Patriotism

Patriotism

1966
×
Edit this entry  
15
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

1998
×
Edit this entry  
23
County Hospital

County Hospital

1932
×
Read the review Edit this entry  
22
Play

Play

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry