• Fire Island

  • A Perfect Pairing

  • Along for the Ride

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

  • The Batman

  • Turning Red

  • I Want You Back

  • Good Luck to You, Leo Grande

  • The Matrix Resurrections

  • West Side Story

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

  • Dune

    ★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Protégé

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Belle

    ★★★★½

  • Titane

  • Lamb

    ★★

  • Neptune Frost

  • The Summit of the Gods

  • Benedetta

    ★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Space Jam: A New Legacy

    ★★½

  • Annette

    ★★½

  • 7 Days

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • F9

    ★★★★

  • Bad Trip

    ★★★★★

  • Petite Maman

  • Cousins

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Moxie

    ★★★½

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★★★½

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Together Together

    ★★★★½

  • Ma Belle, My Beauty

    ★★★★

  • Passing

    ★★★½

  • Mass

    ★★★½

  • Flee

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • One for the Road

    ★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★½

  • Education

    ★★★★½

  • The Prom

    ★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Two Distant Strangers

    ½

  • Happiest Season

    ★★★½

  • The Life Ahead

    ★★★

  • Soul

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Concrete Cowboy

    ★★★

  • Ammonite

    ★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Slalom

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Black Is King

    ★★★½

  • The Lovebirds

    ★★★

  • Becoming

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★★½

  • Tigertail

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • The Photograph

  • Emma.

    ★★★½