The Media Elitist has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kung Kaya Mo, Kaya Ko Rin!

Kung Kaya Mo, Kaya Ko Rin!

1996
×
½
Edit this entry  
30
Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Anak ni Janice

Anak ni Janice

×
½
Edit this entry  
27
The Pet Girl of Sakurasou

The Pet Girl of Sakurasou

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Girl, Boy, Bakla, Tomboy

Girl, Boy, Bakla, Tomboy

2013
×
Edit this entry  
27
Little Christmas Tree

Little Christmas Tree

1977
×
★★
Edit this entry  
26
Ex-Con

Ex-Con

2000
×
Edit this entry  
26
Hating Kapatid

Hating Kapatid

2010
×
★★
Edit this entry  
23
AWOL

AWOL

2017
×
Edit this entry  
22
Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
CodeX

CodeX

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Ang Probinsyano

Ang Probinsyano

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Why the Hell are You Here, Teacher!?

Why the Hell are You Here, Teacher!?

2019
×
★★
Edit this entry  
14
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
12
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Ryuo's Work is Never Done!

The Ryuo's Work is Never Done!

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Edit this entry  
25
Your Lie in April

Your Lie in April

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Tsuredure Children

Tsuredure Children

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Asobi Asobase

Asobi Asobase

×
★★★★★
Edit this entry  
25
Chobits

Chobits

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
And You Thought There Is Never a Girl Online?

And You Thought There Is Never a Girl Online?

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
GAMERS!

GAMERS!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★½
Edit this entry  
04
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Edit this entry  
04
The 13th Chapter

The 13th Chapter

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
The Gate

The Gate

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Cop Out

Cop Out

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Cyber Seduction: His Secret Life

Cyber Seduction: His Secret Life

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Where the Dead Go to Die

Where the Dead Go to Die

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Angela Markado

Angela Markado

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Experimental Animation

Experimental Animation

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Turn Around

Don't Turn Around

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hello, Love, Goodbye

Hello, Love, Goodbye

2019
×
Read prior review Edit this entry