RSS feed for mairi
  • Kubo and the Two Strings

    Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

    literally one of the most beautiful movies I've ever seen. I cried 5 times

  • Affinity

    Affinity

    ★★½

    okay I don/t... know if I liked it or loved it..... haven't decided yet ?

    but yeah love lesbians love period dramas so a lesbian period drama was just two big thumbs up

    EDIT: okay so upon publishing this and seeing it I can acknowledge that no, it's not a very good movie. there is some wackass camerawork and the pacing is off and the payoff @ the end was.... lacking

    but..... lesbians .... in the victorian era... there are…

  • We Are the Best!

    We Are the Best!

    ★★★★

    movie challenge: how to be a feminist who likes space & gay movies & other things (1/21)

    me: I love disco
    me after watching We Are the Best!: disco is boring and commercial and punk will never die

  • Zootopia

    Zootopia

    I'm late to this party but: I would die for officer judy hopps

  • Boy

    Boy

    ★★★★★

    in general I'm real wary of anything involving kid actors because good ones seem rare and directors who know how to work with kids seems even more so -- that said this movie blew me away

    the bulk of the cast is little kids and they're all completely brilliant, taika waititi knows how to write for, direct, and act along side kids and it's kind of beautiful to watch?

    it's a coming-of-age story and it deals with some really mature…

  • The Little Mermaid II: Return to the Sea

    The Little Mermaid II: Return to the Sea

    UH I loved this movie as a kid so much and for some reason hated the first one? I tore all the tape out of my VHS copy as a 3 year old and I don't think I could really tell ya why.

    Anyways, upon a rewatch of Return to the Sea I can honestly say that I'm not horribly embarrassed of that reality of my youth. Titanic Tip and Daring Dash is still a bop; Melody is a lot…

  • 4th Man Out

    4th Man Out

    ★★

    two stars is kinda generous but idk.... I didn't hate this movie it was cute even if it felt mad outdated at times. adam was a sweetheart and I loved his goofy grin

  • Hellboy

    Hellboy

    ★★★½

    honestly what a fun well-made movie...... guillermo del toro made the one good superhero movie..... god bless

  • The Witch

    The Witch

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    solid movie! I really think it successfully does what it's meant to! the only thing I'd suggest to change is maybe you don't need the weird titty shots of the boy checking out his preteen sister?? yeah def didn't need that

    also seeing it in a theatre was great except for like I was surrounded by people that couldn't stop giggling whenever something vaguely spooky happened which is..... okay it's fine like yeah I'm a nerd for bein engaged or whatever but it really did kill the mood

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★★

    I wanna smooch tina weymouth, thanks

  • Anna Karenina

    Anna Karenina

    ★★½

    There are two big things that hurt this movie, and that is (1) the whole shtick where it's all filmed in this old abandoned theatre which at times, yeah, it's really beautiful! But it gets old real fast and overwhelms the story CONSTANTLY.

    If Wright had shown maybe just a bit of restraint it would've been cute, but you don't have to remind your audience every 30 sec. about the quirky way you've decided to tell your story. A lot…

  • Ravenous

    Ravenous

    ★★★★

    - the music was a bit awful and I adored it

    - I very genuinely thought guy pearce and robert carlyle were gonna kiss @ like three different points in the movie

    - the ending felt....... highkey romantic

    - martha was great