RSS feed for Michael

Michael has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
O

O

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Super

Super

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Marine 6: Close Quarters

The Marine 6: Close Quarters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Silver Streak

Silver Streak

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Virgins from Hell

Virgins from Hell

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fame

Fame

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Rock: It's Your Decision

Rock: It's Your Decision

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I Spy

I Spy

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Apple

The Apple

1980
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guest House Paradiso

Guest House Paradiso

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Undercover Brother

Undercover Brother

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Langoliers

The Langoliers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Fangs

Fangs

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Omen III: The Final Conflict

Omen III: The Final Conflict

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry