2018

Noah Mcilroy Howes Noah Mcilroy Howes’s year in review

Noah Mcilroy Howes’s highest rated films

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • It

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 106 Films watched
  • 8.8 Average per month
  • 2 Average per week

Milestones

First Film

Jumanji: Welcome to the Jungle

Jan 19

Most Watched

Game Night

twice

When We First Met

twice

Last Film

Finding Neverland

Dec 22

Genres, Countries & Languages

Comedy
36 films
Action
34 films
Adventure
32 films
Sci Fi
28 films
Drama
27 films
Thriller
26 films
Horror
21 films
Fantasy
18 films
Mystery
14 films
Romance
13 films
USA
99 films
UK
15 films
Canada
6 films
China
6 films
France
4 films
Germany
3 films
Australia
2 films
Japan
1 film
Norway
1 film
English
106 films
Spanish
7 films
Chinese
6 films
Japanese
3 films
Russian
2 films
French
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Cantonese
2 films
Xhosa
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Noah Mcilroy Howes’s most liked review

Mandy

★★★★½

Oh. My. Fucking. God.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Coco
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Songs and Saddles

Films Noah Mcilroy Howes watched in 2018

  • Finding Neverland
  • Annihilation
  • Sorry to Bother You
  • Aquaman
  • Mortal Engines
  • Bloody New Year
  • Songs and Saddles
  • Undercover Agent
  • My Favorite Brunette
  • Big Daddy
  • Coneheads
  • Friends with Money
  • The Thomas Crown Affair
  • Transformers: Age of Extinction
  • A Star Is Born
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Transformers
  • Bohemian Rhapsody
  • Halloween
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers
  • Halloween 4: The Return of Michael Myers
  • Halloween II
  • Airplane!
  • Beautiful Boy
  • Bad Times at the El Royale
  • Johnny English Strikes Again
  • Halloween
  • Venom
  • A Simple Favor
  • It
  • Batman: The Killing Joke
  • The Emoji Movie
  • Nappily Ever After
  • The Predator
  • The Children Act
  • Mandy
  • The Nun
  • Next Gen
  • The Boy
  • Crazy Rich Asians
  • Searching
  • Spy Kids
  • The Open House
  • Alpha
  • Yardie
  • Jumper
  • The Meg
  • Blockers
  • Rough Night
  • Happy Death Day
  • Ant-Man and the Wasp
  • Game Night
  • Father of the Year
  • Extinction
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Pan
  • Cowboys & Aliens
  • Skyscraper
  • Central Intelligence
  • Incredibles 2
  • Stranger Than Fiction
  • Ant-Man
  • Uncle Drew
  • The Legacy of a Whitetail Deer Hunter
  • The First Purge
  • Tag
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Hereditary
  • Power Rangers
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Iron Man 3
  • Ibiza
  • Solo: A Star Wars Story
  • Cargo
  • Sherlock Gnomes
  • The Week Of
  • Avengers: Infinity War
  • Dude
  • Rampage
  • A Quiet Place
  • 6 Balloons
  • First Match
  • Isle of Dogs
  • Ready Player One
  • Paddington 2
  • Tomb Raider
  • Pacific Rim: Uprising
  • Ricky Gervais: Humanity
  • Game Night
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Mute
  • Fifty Shades Freed
  • The Shape of Water
  • Liberal Arts
  • When We First Met
  • When We First Met
  • Black Panther
  • The Cloverfield Paradox
  • The Commuter
  • Coco
  • Jumanji: Welcome to the Jungle

World Map

Highly rated films Noah Mcilroy Howes missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more