Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Expect the Unexpected

Expect the Unexpected

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Walker

Walker

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Foreign Intrigue

Foreign Intrigue

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Original Gangstas

Original Gangstas

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Highlander

Highlander

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trouble Man

Trouble Man

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Under Siege 2: Dark Territory

Under Siege 2: Dark Territory

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diva

Diva

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fire Down Below

Fire Down Below

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mighty Quinn

The Mighty Quinn

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★½
Edit this entry