RSS feed for Noah

Noah has logged 39 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Awaara

Awaara

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gilda

Gilda

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rated R for Nudity

Rated R for Nudity

2011
×
Read the review Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Six Cents in the Pocket

Six Cents in the Pocket

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spiral Jetty

Spiral Jetty

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Incitement

Incitement

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Genius Party

Genius Party

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christopher Tree

Christopher Tree

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pleasure Faire

Pleasure Faire

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Running Around Like a Chicken With Its Head Cut Off

Running Around Like a Chicken With Its Head Cut Off

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Sun's Gonna Shine

The Sun's Gonna Shine

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cigarette Blues

Cigarette Blues

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chicken Real

Chicken Real

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hello, Stranger

Hello, Stranger

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
MFKZ

MFKZ

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Keys to the Heart

Keys to the Heart

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ad Lib Night

Ad Lib Night

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry