Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • Cameraperson

    ★★★★★

  • Good Morning

    ★★★★★

  • Far from Vietnam

    ★★★★★

  • May I Please Enter

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★½

  • Paprika

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 264 Films watched
  • 22 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Mishima: A Life in Four Chapters

Jan 12

Most Watched

Parasite

twice

Climax

twice

Frances Ha

twice

Last Film

The Skeleton Dance

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
144 films
Comedy
86 films
Romance
43 films
Thriller
41 films
Sci Fi
35 films
Crime
33 films
Animation
32 films
Action
31 films
Fantasy
28 films
Documentary
25 films
USA
151 films
UK
36 films
France
36 films
Japan
27 films
Germany
16 films
Hong Kong
13 films
Italy
11 films
Canada
10 films
Belgium
8 films
China
7 films
English
209 films
Japanese
34 films
French
31 films
Spanish
24 films
German
15 films
Cantonese
12 films
Chinese
11 films
Russian
11 films
Italian
10 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 74 Added 438

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Noah’s most liked review

The Lighthouse

★★★★

I'm at a loss for words, in a good way. This is such a confident movie, where all the pieces fit together perfectly. However, the sound design was certainly the standout for me. This film will never win an award for it (due to the Oscar's preferring to give sound…

More reviews

Noah’s most liked list

Wong Kar-wai Marathon

I saw all the films written and directed by Wong Kar-wai so YOU DON'T HAVE TO.
Seriously though I highly recommend most of these (with the strong exception of the last 2 films on the list), and a fair few of his shorts that I won't add for brevity.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

I Now Pronounce You Chuck & Larry
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Vieques: un pueblo forjando futuros

Films Noah watched in 2019

  • The Skeleton Dance
  • Parasite
  • Spy Kids
  • Phantom of the Paradise
  • 6-18-67
  • Knives Out
  • Orpheus (Outtakes)
  • Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars
  • A Preface to Red
  • Horrible Bosses
  • Heavy Metal
  • A Scanner Darkly
  • My Best Friend's Wedding/My Best Friend's Sweating
  • Swingers
  • Una Lección de Cine
  • Happy Holidays
  • Rated R for Nudity
  • 120 Seconds to Get Elected
  • The Exquisite Corpus
  • Venice 70: Future Reloaded
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Noiseman Sound Insect
  • Next Floor
  • Street of Crocodiles
  • The 3:07 AM Project
  • Domingo
  • Snow Steam Iron
  • The Psychology of Dream Analysis
  • The Origins of Plus Ultra
  • Good Morning
  • Dallas Buyers Club
  • Aladdin
  • So Pretty
  • Millennium Actress
  • Bottle Rocket
  • Paris Is Burning
  • Klaus
  • Little Miss Sunshine
  • Night and Fog
  • Kicking and Screaming
  • Citizen Kane
  • Cameraperson
  • New Rose Hotel
  • Casablanca
  • The Rules of the Game
  • Inside Out
  • Wizards of Waverly Place: The Movie
  • Tangled
  • Overwhelm the Sky
  • Iris
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Sicario
  • PlayTime
  • Pépé le Moko
  • Why We Fight: Prelude to War
  • Housing Problems
  • The Song of Ceylon
  • The Scarecrow
  • Twelve Monkeys
  • Amélie
  • The Squid and the Whale
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Mauvais Sang
  • Vieques: un pueblo forjando futuros
  • Deadly Blessing
  • The Lighthouse
  • Blackmail
  • Megamind
  • Ghost World
  • Gold Diggers of 1933
  • Far from Vietnam
  • Nightmare Weekend
  • Modern Times
  • City Dreamers
  • Parasite
  • Anomalisa
  • Rivers Wash Over Me
  • The Passion of Joan of Arc
  • Un Chien Andalou
  • A Quiet Place
  • Chess Fever
  • Portrait of Jason
  • The Last Laugh
  • May I Please Enter
  • Dial M for Murder
  • Illusions
  • My Treasure
  • Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together
  • The Conjuring
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Citizen Dog
  • The Science of Sleep
  • Inocente
  • Deadpool 2
  • Within Our Gates
  • Interstellar
  • Spring Breakers
  • Michael Clayton
  • Oldboy
  • Empathy, Inc.
  • British by the Grace of God
  • The Day I Became a Woman
  • 2001: A Space Odyssey
  • Heathers
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • Monos
  • La La Land
  • The Cameraman's Revenge
  • A Ghost Story
  • Tokyo Godfathers
  • Inception
  • Taxi Driver
  • Mandy
  • Southland Tales
  • Under the Skin
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Paprika
  • Baby Driver
  • Tokyo!
  • Dog Day Afternoon
  • Raging Bull
  • The King of Comedy
  • Naked Lunch
  • Running on Empty
  • Brazil
  • Drive
  • Long Gone By
  • The Producers
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • Y Tu Mamá También
  • Scenes from the Suburbs
  • Close-Up
  • Breakfast at Tiffany's
  • The Animatrix
  • The World's Most Beautiful Swindlers
  • La Paresse
  • La ricotta
  • My Own Private Idaho
  • Her
  • After Hours
  • Double Indemnity
  • Good Night, and Good Luck.
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Death Proof
  • Planet Terror
  • Grindhouse
  • Adaptation.
  • Pineapple Express
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • La Haine
  • Lemonade
  • Evolution of a Criminal
  • Pariah
  • Alita: Battle Angel
  • Yesterday
  • The Farewell
  • Feed
  • India Song
  • Climax
  • Enter the Void
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Coco
  • Palo Alto
  • Frances Ha
  • N. Took the Dice
  • Eden and After
  • Anima
  • The Hours and Times
  • A Bigger Splash
  • Time of the Gypsies
  • L'Observateur
  • Shirkers
  • The Dead Don't Die
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena
  • Good Will Hunting
  • No Country for Old Men
  • Looking for Langston
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Satan & Adam
  • Broken Flowers
  • The Night of the Great Chinese Lottery
  • Alien
  • Saint☆Young Men
  • Rocketman
  • Mind Game
  • Welcome to the Space Show
  • Orlando
  • Enter the Dragon
  • 42 One Dream Rush
  • The Grandmaster
  • There's Only One Sun
  • My Blueberry Nights
  • Boyz n the Hood
  • Booksmart
  • Young Soul Rebels
  • 2046
  • The Souvenir
  • The Follow
  • Hua yang de nian hua
  • In the Mood for Love
  • Happy Together

See all 264

World map

Highly rated films Noah is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more