Highest rated films

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • Disclosure

    ★★★★

  • A Secret Love

    ★★★★

  • Icemeltland Park

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★½

  • I Am Greta

    ★★★½

  • Softie

    ★★★½

  • Landfall

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Tongues Untied

    ★★★★★

  • My First Film

    ★★★★★

  • Color Adjustment

    ★★★★★

  • The Sun's Gonna Shine

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • City of God

    ★★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Paddleton

    ★★★★½

  • News from home

    ★★★★½

  • The Invisible War

    ★★★★½

  • Black Is … Black Ain’t

    ★★★★½

  • The Vampires of Poverty

    ★★★★½

  • good kid, m.A.A.d city

    ★★★★½

  • Happy Machine

    ★★★★½

  • Cigarette Blues

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 300 Films watched
  • 25 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

Memories of Murder

Jan 5

Most Watched

The Sun's Gonna Shine

twice

Bath House of Whales

twice

Uncut Gems

twice

Last Film

Death to 2020

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
113 films
Documentary
88 films
Comedy
47 films
Thriller
29 films
Crime
28 films
Animation
25 films
Romance
23 films
Sci Fi
21 films
Music
21 films
Mystery
18 films
USA
164 films
UK
25 films
Japan
17 films
South Korea
17 films
France
16 films
Germany
14 films
Italy
7 films
Canada
6 films
Brazil
4 films
Iran
4 films
English
231 films
Spanish
23 films
French
22 films
Korean
20 films
Japanese
17 films
German
14 films
Italian
9 films
Chinese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 81 Added 427

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Noah’s most liked review

Crown Heights

Genuinely fucking hated watching this. Absolutely offensive in every creative aspect. It takes a special kind of bad to turn a powerful, poignant, and important story into a boring chore to watch. The most boring cinematography with bland, desaturated color grading that emphasizes the terrible writing from the dialogue to…

More reviews

Noah’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Adore You
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Bunky Echo-Hawk: The Resistance

Films Noah watched in 2020

  • Death to 2020
  • Bee and PuppyCat
  • It's a Wonderful Life
  • The Departed
  • Journey 2: The Mysterious Island
  • Long Toast
  • Meshes of the Afternoon
  • I Am Greta
  • The Reason I Jump
  • Miles Davis: Birth of the Cool
  • Midnight Traveler
  • Videograms of a Revolution
  • The Sun's Gonna Shine
  • Bath House of Whales
  • Dead Man's Letters
  • Human Zoo: Science's Dirty Secret
  • End Game
  • The Color of Pomegranates
  • Space Ghost
  • Looking for Mushrooms
  • Crossroads
  • The Honeymoon Phase
  • The Test and the Art of Thinking
  • The Feeling of Being Watched
  • Softie
  • Soul in the Eye
  • Music Got Me Here
  • Nimic
  • Through the Night
  • Moment of Impact: Stories of the Pulitzer Prize Photographs
  • Kimchi
  • Profit Motive and the Whispering Wind
  • Symbiopsychotaxiplasm: Take One
  • The Ascent
  • Landfall
  • Sikumi (On the Ice)
  • The Infiltrators
  • The Mole Agent
  • Silence Sam
  • Concerned Student 1950
  • This is closest to how the last weeks of March felt like
  • Dream Round
  • I Think This Is the Closest to How the Footage Looked
  • Martin Eden
  • Roger & Me
  • Bunky Echo-Hawk: The Resistance
  • Damon Davis: Apologue for the Darkest Gods
  • ERASED
  • Affirmations
  • Anthem
  • Hacked Circuit
  • An Inconvenient Truth
  • The More You Ignore Me
  • Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over
  • Pier Kids: The Life
  • The Forty-Year-Old Version
  • Małni – Towards The Ocean, Towards The Shore
  • The Disrupted
  • In My Room
  • Fight Club
  • Sun Stone
  • Have You Seen?
  • The Sun Quartet
  • Fracking
  • Disolvencia
  • Olympia
  • Anti-Objects, or Space Without Path or Boundary
  • I'll Remember You as You Were, Not as What You'll Become
  • Kunįkága Remembers Red Banks, Kunįkága Remembers the Welcome Song
  • Wawa
  • Jáaji Approx.
  • Visions of an Island
  • Dislocation Blues
  • What We Do in the Shadows
  • Best in Show
  • I Am Not Your Negro
  • The Lighthouse
  • Pool Boy Nightmare
  • A Brief History of John Baldessari
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Three Quarters
  • Tonsler Park
  • The Hole
  • Still Life
  • Due Date
  • foundfootagexx100n.s.1
  • My Favorite Picture of You
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • The Beach Bum
  • Palm Springs
  • Dry Run
  • Crumb
  • Baxter, Vera Baxter
  • Life, Animated
  • A Night at the Garden
  • Elevator Pitch
  • In the Absence
  • Double King
  • The Truth Shall Not Sink with Sewol
  • Knock Down the House
  • John Was Trying to Contact Aliens
  • I Wrote This for You
  • The Game
  • Starship Troopers
  • Nightcrawlers
  • Dead Man
  • Disclosure
  • Legendary AD
  • A New York Christmas Wedding
  • Alive
  • Wake Show
  • Icemeltland Park
  • The Swap
  • The Sculpture of Place & Time
  • The Parrot
  • Reiwa Uprising
  • Bath House of Whales
  • Hamilton
  • Wheel Music
  • Freedom of the Leg
  • Brazil
  • Nineteen Eighty-Four
  • Maurice Hines: Bring Them Back
  • Bleached Bones Avenue
  • Blind Bombing, Filmed by a Bat
  • Shakespeare’s Shitstorm
  • Happy Birthday, Marsha!
  • Passage
  • Black and Tan
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Being There
  • Coming Out
  • Runaway
  • None of That
  • 365 Days
  • The Disaster Artist
  • SpaceWorld:
  • The Room
  • Uncut Gems
  • Musical Star
  • Dollface
  • On the Bowery
  • The End of an Era
  • All Men's Dead
  • Paris, Je T'Aime
  • Unbreakable
  • I'm Here
  • Mamma Mia!
  • Moonstruck
  • Cat Skin
  • Après le feu
  • Adore You
  • Blok
  • A Short Vision
  • Majora's Mask: Terrible Fate
  • still and alone in the wilderness
  • Clue
  • The Above
  • Blazing Saddles
  • Shutter Island
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • My Cousin Vinny
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • The Color of Money
  • Black Is … Black Ain’t
  • Tongues Untied
  • Sweet Sweetback's Baadasssss Song
  • Project X
  • Classified X
  • Color Adjustment
  • Ethnic Notions
  • The Boy Who Harnessed the Wind
  • God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance
  • The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins
  • L.I.E.
  • The Innocents
  • Pinball
  • Visitation
  • El Doctor
  • Joy Street
  • Jefferson Circus Songs
  • Crocus
  • Asparagus
  • Who Killed Captain Alex?
  • Unsettling Scenes
  • Idiocracy
  • Sleepless Night
  • Megazone 23
  • The Princess Bride
  • The Invisible War
  • Raise the Red Lantern
  • Thanks for Calling, Baby.
  • Age Out
  • My Last Film
  • Shakespeare-Wallah
  • My First Film
  • Precious
  • Zoolander
  • Holy Motors
  • The Afterlife
  • The Fall
  • Rhubarb
  • Let the Corpses Tan
  • The Man Who Lies

See all 300

World map

Highly rated films Noah is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more