elijah has logged 339 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Latino

Latino

1985
×
Read the review Edit this entry  
27
His House

His House

2020
×
Edit this entry  
26
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
Edit this entry  
24
Weld

Weld

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
Edit this entry  
21
Terrace Of Unintelligibility

Terrace Of Unintelligibility

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
Edit this entry  
20
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
Read the review Edit this entry  
19
The Plea

The Plea

1967
×
Edit this entry  
16
Eggshells

Eggshells

1969
×
Read the review Edit this entry  
15
Big Time

Big Time

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fat City

Fat City

1972
×
Read the review Edit this entry  
12
You and Me

You and Me

1971
×
Read the review Edit this entry  
10
Medium Rare

Medium Rare

1987
×
Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
Edit this entry  
09
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
Read the review Edit this entry  
07
Good Morning, Mr. Orwell

Good Morning, Mr. Orwell

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
Calder's Circus

Calder's Circus

1961
×
Read the review Edit this entry  
06
Le Boucher

Le Boucher

1970
×
Edit this entry  
02
Harry Dean Stanton: Partly Fiction

Harry Dean Stanton: Partly Fiction

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
Edit this entry  
31
Matango

Matango

1963
×
Read the review Edit this entry  
26
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
Edit this entry  
23
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
Edit this entry  
21
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swimming to Cambodia

Swimming to Cambodia

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
I Am a Hotel

I Am a Hotel

1985
×
Read the review Edit this entry  
15
Love-Seat: Portrait of a Self

Love-Seat: Portrait of a Self

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Video 50

Video 50

1978
×
Edit this entry  
15
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Edit this entry  
13
The Fly

The Fly

1986
×
Edit this entry  
13
Lucia

Lucia

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
Read the review Edit this entry  
09
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
Edit this entry  
08
Andy's House of Gary

Andy's House of Gary

1993
×
Read the review Edit this entry  
07
The Trip

The Trip

1967
×
Read the review Edit this entry  
05
Night Tide

Night Tide

1961
×
Edit this entry  
03
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hopper/Welles

Hopper/Welles

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Screen Test: Bob Dylan

Screen Test: Bob Dylan

1965
×
Edit this entry  
27
Disturbances

Disturbances

1974
×
Read the review Edit this entry  
23
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
Read the review Edit this entry  
20
Time Piece

Time Piece

1965
×
Read the review Edit this entry  
17
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read the review Edit this entry