Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Alex Is Lovesick

Alex Is Lovesick

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Class Divide

Class Divide

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Most Likely to Succeed

Most Likely to Succeed

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry