• Rocko's Modern Life: Static Cling

    ★★★

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Twisted Pair

  • Apostle

  • Burning

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Apocalypse After

    ★★★

  • American Animals

  • One Cut of the Dead

    ★★★½

  • The Vietnam War

  • I Don't Feel at Home in This World Anymore

  • Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

    ★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • Free Fire

    ★★★½

  • War Dogs

  • Skiptrace

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • The Nice Guys

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Pass Thru

  • Team Foxcatcher

  • Nerdland

  • Keanu

  • Don't Breathe

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Zoolander 2

  • Swiss Army Man

    ★★★★½

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • Bridge of Spies

  • Hardcore Henry

    ★★★½

  • The Virgin Psychics

  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

  • Assassination

    ★★★★

  • Cartel Land

  • Little Witch Academia: The Enchanted Parade

    ★★★½

  • Terminator Genisys

  • Our Little Sister

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

  • The Witch

  • The Interview

    ★★★

  • Ex Machina

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • JFK to 9/11: Everything is a Rich Man's Trick

  • John Wick

  • Fury

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Black Coal, Thin Ice

    ★★★★

  • Edge of Tomorrow

  • It Follows

  • Point and Shoot

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Whiplash

  • Tamako in Moratorium

    ★★★½

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★

  • Commitment

    ★★★

  • Han Gong-ju

    ★★★★

  • Filth

    ★★★½

  • Gravity

    ★★★½

  • Princess Sakura

  • Milk the Maid

  • It's Me It's Me

  • Fateful Findings

  • A Touch of Sin

    ★★★½

  • The Great Gatsby

  • Little Witch Academia

    ★★★½

  • New World

    ★★½