Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
nocturnalduck

nocturnalduck

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for nocturnalduck
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • nocturnalduck’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future 2022

    ★★★½ Added by nocturnalduck

    all mankind ought to be able to desire eating plastic without it meaning anything more than them liking the taste of plastic.

  • Peggy Sue Got Married

    Peggy Sue Got Married 1986

    ★★ Added by nocturnalduck

    very strange movie.

  • Beau Travail

    Beau Travail 1999

    ★ Added by nocturnalduck

    no.

  • L'Eclisse

    L'Eclisse 1962

    Added by nocturnalduck

    neorealism. very worth watching but i'll revisit in a month or two before rating it.

  • Vox Lux

    Vox Lux 2018

    ★½ Added by nocturnalduck

    the idea of this movie (both the premise and how people talk about it) is substantially cooler than this movie.

  • High and Low

    High and Low 1963

    ★★★★½ Added by nocturnalduck

    mind-melding with kurosawa's rhythm sort of feels like speaking a foreign language to me.

  • Ikiru

    Ikiru 1952

    ★★★★ Added by nocturnalduck

    "in any case, his enthusiasm was a bit over the top."

  • No Time to Die

    No Time to Die 2021

    ★★ Added by nocturnalduck

    squanders fukunaga's characteristically good form/rhythm on a bad script that insists on complete self-seriousness.

  • Revolutionary Girl Utena

    Revolutionary Girl Utena 1997

    ★★½ Added by nocturnalduck

    chronically suffers from metaphor writing.

  • Certified Copy

    Certified Copy 2010

    ★★ Added by nocturnalduck

    this is a periodically relaxing movie that gets hamstrung by annoyingly regressive and patronizing gender politics in the back stretch.

  • I'm Not There

    I'm Not There 2007

    ★½ Added by nocturnalduck

    don't have kanye self-importance if you can't make kanye caliber music.

  • The River

    The River 1951

    ★★½ Added by nocturnalduck

    renoir is trying to do an interesting thing here, but unfortunately the central conceit is built around inhabiting this child-like perspective, and trying to artistically do that without being spiritually eight (lucas, malick) is a recipe for your framing device feeling contrived and inauthentic.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro